вторник, 29 ноября 2016 г.

Учитель року - 2017

Тема  уроку: Лейкоцити. Тромбоцити
Мета уроку: продовжити знайомство з клітинами крові; більш детально ознайомити учнів з будовою лейкоцитів та тромбоцитів , їх значенням в збереженні здоров’я людини; підвести учнів до висновку, що вміст лейкоцитів – це свідчення стану організму, що встановлюється за допомогою медичних досліджень; дати зрозуміти, як на зсідання крові впливає не тільки норма тромбоцитів, а й кількість вітаміну К; формувати в учнів логічне мислення, цікавість до теми, уміння аналізувати, порівнювати, робити висновки, працювати парами, групами, аналізувати відповіді , проводити дослідження; виховувати бережне ставлення до свого здоров’я та здоров’я людини взагалі
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Обладнання: таблиця «Склад крові», матеріали додаткової літератури, матеріали Internet, портрет І.І.Мечникова, малюнки клітин крові, пластилін
Хід уроку:
І.Організаційний момент
ІІ. Актуалізація знань учнів та перевірка домашнього завдання
А. Графічний диктант
1.     Еритроцит має форму двоввігнутого посередині диска.
2.     Селезінка – парний орган, розташований в черевній порожнині у правому підребер’ї.
3.     Селезінка бере участь у процесах кровотворення та захисних реакціях організму людини.
4.     В еритроцитах міститься гемоглобін, це білкова сполука, що містить атом Феруму.
5.     Кров, насичену вуглекислим газом, називають артеріальною.
6.     Недокрів’я – це киснева недостатність, яка впливає на розумову діяльність та фізичну працездатність.
7.     Змішування несумісної за групами крові призводить до склеювання еритроцитів донорської крові. Цей процес називають аглютинацією.
8.     Нині користуються правилом переливання тільки однойменних груп крові.
9.     Щоб уникнути резус – конфлікту, людям, які мають резус – позитивну кров переливають резус – негативну кров.
10.                       За норми вміст гемоглобіну в чоловіків становить 120 – 150 г/л, а в жінок – 130 – 160г/л.
11.                       Збалансоване харчування, правильний режим праці й відпочинку – це чинники, які допомагають відновити та підтримувати нормальний вміст гемоглобіну в крові.
12.                       У людей виділяють чотири групи крові, які можуть змінюватися упродовж життя.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12

+
-
+
+
-
+
+
+
-
-
+
-


Б. Дайте відповіді на запитання:
1. Яка роль гемоглобіну у транспорті газів?
2. Яких людей називають донорами та реципієнтами?
3. Що таке резус – фактор і резус – конфлікт?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Розгадайте закодовані терміни
Тицоклей, Тицотромб
ІV. Повідомлення теми, визначення мети та завдань уроку
Фронтальна бесіда:
1.     Де і як ви бачили кров?
2.     Які почуття викликало побачене?
3.     Назвіть життєві ситуації, які можуть призвести до втрати крові?
4.     Чи важливо, щоб кров перестала витікати?
5.     Чи здогадались ви про тему сьогоднішнього уроку?
Разом з учнями розгадую закодовані терміни, оголошую тему та мету уроку
V. Вивчення нового матеріалу:
1. Лейкоцити: а) будова; б) різноманітність; в) форма; г)місце утворення; д) місце дозрівання; е) тривалість життя; є) руйнування.
2.Цікаві дані про лейкоцити.
·        При відкритті лейкоцитів їх помилково прийняли за амеб, які паразитують в організмі людини. З’явилась навіть об’ємна праця «Блукаючі клітини як паразити хребетних тварин».
·        Одна клітина різних видів лейкоцитів може поглинути і перетравити до 25 (нейтрофіли) – 100 (моноцити) бактерій
·        В організмі людини міститься один трильйон лімфоцитів, що мають загальну масу близько 1,5кг.
3.Лейкоцитарна формула. Самостійна робота з підручником с.93 «Цікаво знати»
4.Місце знаходження лейкоцитів в організмі людини.
5. Число лейкоцитів в крові дорослої людини – від 6 до 10000.
6. Зміна чисельності лейкоцитів: а) збільшення – лейкоцитоз; б) зменшення – лейкопенія.
7. Основна функція лейкоцитів.
8. Імунітет.
9. Тромбоцити, їх будова, кількість та тривалість життя.
10. Роль тромбоцитів у зсіданні крові.
11. Зсідання крові – важлива захисна реакція організму, яка запобігаї втратам крові в разі порушення цілісності  кровоносних судин.
12. Вплив вітаміну К на зсідання крові.
13. Гемофілія, причини виникнення та наслідки.
VI. Закріплення вивченого матеріалу
Робота  парами над виправленням  помилок в тексті листа барона Мюнхгаузена
( Додаток 1)
VII. Домашнє завдання:
Завдання для всіх учнів: опрацювати  тест підручника с.93 – 96, завдання «Виберіть одну правильну відповідь» - письмово
Індивідуальне завдання: підготувати повідомлення або презентацію «Серце»
VIII. Підбиття підсумків уроку, рефлексія, оцінювання діяльності учнів
1.     За завданням вчителя з  різнокольорового пластиліну учні ліплять клітини крові такими, якими вони Їх уявляють
2.     Дайте відповіді на запитання:
1). Дай запитання (учні задають питання один одному)
3.     Вправа « Склади синквейн»
Наприклад
Тромбоцити
Без’ядерні, безформні
Утворюються, руйнуються, склеюються.
Забезпечують зсідання крові.
Формені елементи крові
Або
Лейкоцити
Безбарвні, ядерні, непостійні.
Утворюються,  дозрівають,руйнуються.
Захищають організм від від чужорідних білків.
Формені елементи крові


Додаток 1.
                                      Лист барона Мюнхгаузена
Доброго дня, мої маленькі друзі! Я, барон Мюнхгаузен, знаменитий мандрівник і безстрашний дослідник, хочу розповісти вам одну цікаву історію, яка трапилася зі мною в одній з подорожей. Заїхав я якось до одного приятеля, він працював у медичній лабораторії, завжди розповідав багато чого цікавого. Цього разу він показав мені дуже цікавий прилад, мікроскоп називається. Розповів, що за допомогою цього приладу вони можуть всі хвороби людини знайти. (?). Стало мені цікаво на ті хвороби подивитися. Приятель пояснив мені, що в лабораторії беруть у людей кров і розглядають її під мікроскопом. Я, не довго думаючи, вколов свій палець голкою і застромив його під мікроскоп.(?). Глянув у скельце, а там не крапля  крові, а ціле озеро. І так мені цікаво стало, що ж у тому озері, що я сконцентрувався, стиснув себе руками і зменшився. Стрибнув я швиденько у мікроскоп, потрапив прямісінько в те озеро. Тільки воно виявилося не червоним, а світло – жовтим. (?). Озирнувся я навкруги, а там  безліч чудернацьких жителів, всі кудись поспішають, штовхаються, ледь мене не втопили. Добре, що я встиг схопитись за одного з них, він нагадував червону тарілку. Ми з ним розговорились, я дізнався, що звати мого нового знайомого Ритроцит (?). Дізнавшись, що я мандрівник, він погодився провести екскурсію, лише сказав, що нам слід поспішати, поки брама не зачинилася. Отож, я зручненько вмостився в заглибині тарілки Ритроцита, і ми почали свою подорож.
     Виявилось, що родичів Ритроцита тут  дуже багато . Усі вони були червоні, кругленькі, схожі на ватрушку тільки без начинки. З нижнього боку була така ж заглибинка. Усі вони кудись поспішали. Ритроцит розповів, що вони переносять кисень і вуглекислий газ і завжди кудись поспішають. Крім родичів Ритроцита навколо нас було ще багато цікавих істот. Ми якраз пропливли повз групку непоказних, безбарвних невеличких, кругленьких істот, які діловито снували, зайняті якоюсь своєю важливою справою. Я подивився і побачив, що вони збирають якісь нитки і тягнуть у тому ж напрямку, куди рухались ми. Ритроцит пояснив, що це охоронці брами – Ромбоцити (?). Коли ворог пошкодив тунель і утворилася брама, багато Ромбоцитів загинуло, але завдяки їм утворилися волокна для ліквідації брами. Тепер найперше завдання Ромбоцитів -  зачинити браму. Тож нам треба поспішати, щоб устигнути потрапити в тунель, поки вона не закрита. Ми  поквапилися і мало не зіштовхнулися з кимось значно більшим за нас. Нам вдалося вчасно звернути вбік, і я роздивився істоту. Це були досить великі, безбарвні створіння, овальної форми, а всередині була якась дивна «ковбаса». Мій гід пояснив, що це – Клейкоцит – один із таємних агентів (?). Його завдання знаходити та знищувати ворогів, які потрапляють до нас. Зараз, коли тунель пошкоджено, у ворогів більше можливостей пробратися сюди. Мене зацікавило, як же Клейкоцит знищить ворога, коли знайде? Виявилось, що він просто його з’їдає. Який жах! Та ось ми побачили браму. Біля неї скупчилось багато Ритроцитів і Ромбоцитів. Останні вправно плели з волокон сітку, щоб закрити вхід до тунелю. Ми ледве встигли проскочити. Коли я озирнувся, то побачив, що отвір уже щільно закритий сіткою, у якій застріли Ритроцити і Ромбоцити, які не встигли потрапити всередину. (?). Ритроцит сказав, що брама зачинена, вона стала зовсім щільною, а через деякий час її вже не можна буде відрізнити від стінок тунелю. Тільки тепер я звернув увагу на те, що ми знаходимося у дуже вузькому тунелі, а течія несе нас у невідомому напрямку. Але це вже інша історія. Про це я напишу вам іншого разу.
Щиро ваш барон Мюнхгаузен.